w janczykzawadzkidlpiotr gpiaseckiniezgodaniezgodaniezgodaniezgodaniezgoda

Start Wywiady
Wywiady
Rząd żeruje na obywatelach Drukuj Email

 

Z Posłem Wiesławem Janczykiem o  zmianie zasad emerytalnych dla rolników, aferze- Amber Gold i Budżecie na 2013r.

Powoli do świadomości społecznej dociera informacja, że podniesienie wieku emerytalnego uprawniającego do przejścia na emeryturę stało się faktem, czy możemy przybliżyć kilka szczegółów tych zmian, które dotyczą zwłaszcza mieszkańców wsi i rolników o których przyszli emeryci jeszcze nie mieli się okazji dowiedzieć?

Skutki rządowych propozycji przyjętych większością koalicyjną w Sejmie pomimo sprzeciwu opozycji zaczną działać od przyszłego roku. Stopniowo wiek emerytalny zostanie zrównany i podniesiony do 67r. życia. Skutki tych zmian będą odczuwane z każdym kolejnym rokiem, aż do czasu kiedy w 2020r. dla mężczyzn i 2040r. dla kobiet nastąpi całkowite zrównanie wieku przejścia na emeryturę.

Więcej…
 
O nadużyciach Straży Miejskiej w Szczawnicy cd. Drukuj Email

 

Wywiad z redaktorem naczelnym Jackiem Piaseckim.

Niedawno pisaliśmy o  nadużyciach Straży Miejskiej w Szczawnicy. Sprawa zyskała ogromny oddźwięk. Przewinęła się fala krytyki. Zostało wykazane, że Straż Miejska w Szczawnicy dopuszcza się łamania prawa. Niczego to jednak nie nauczyło komendanta Andrzeja Bańkosza. W ramach retorsji zostały zaatakowane osoby współpracujące z redakcją.

Jak ocenia Pan to, co się stało?

To, że Straż Miejska łamie prawo w Szczawnicy to jedno, ale istnieje jeszcze poważniejszy problem. Mianowicie jest ona wykorzystywana do represjonowania osób, które dopuszczają się krytyki takich działań i krytyki władz, które na te wybryki zezwalają.

Nie łączy Pan tych dwóch aspektów?

Oczywiście, że łączę. Przy czym w pierwszym przypadku na zaistniałą sytuację mogą mieć wpływ cechy osobowościowe takie jak zawziętość, wyniosłość czy chorobliwy upór.

Czy chce Pan przez to powiedzieć, że mając takie cechy można łamać prawo?

Oczywiście, że nie. Co do zasady każdy zdrowy i normalny człowiek potrafi panować nad sobą i powstrzymywać swoje negatywne skłonności, a jeżeli wymykają się one spod kontroli, to wtedy może to świadczyć o jakimś problemie psychologicznym, mówiąc najłagodniej.

 

Więcej…
 
Bezprawie stróżów prawa? Drukuj Email


W ostatnim czasie w Szczawnicy miały miejsce incydenty wskazujące na nadużywanie władzy przez straż miejską (np. kontrola poboru opłaty uzdrowiskowej i podatku od nieruchomości; czynny udział  w pomiarach metrażu lokali, gdzie zarejestrowana jest działalność gospodarcza; kontrola zezwoleń budowlanych; kontrola ruchu drogowego w sytuacji, gdy nie doszło do wypadku).
O nadmiernej aktywności straży miejskiej, trudnej sytuacji kontrolowanych, „niepodporządkowanych” mieszkańców i perspektywach na przyszłość  porozmawiamy z posłem Wiesławem Janczykiem.

Więcej…
 
Rozmowa z Posłem Wiesławem Janczykiem na temat ustawy 67 Drukuj Email

Co ważnego wydarzyło się w Sejmie w ostatnich tygodniach?

WJ: Ustawa zmieniająca zasady przejścia na emerytury w Polsce stała się faktem. Trudno sobie wyobrazić, że Sejm obecnej VII kadencji, będzie procedował ważniejszy dokument. Szybko została podpisana przez Prezydenta. Przy sprzeciwie 80% obywateli, po wielkiej akcji bezskutecznego domagania się referendum w tej sprawie i zebrania 2,3 mln podpisów, licznych manifestacjach Solidarności Robotniczej innych związków zawodowych i środowisk, Sejm większością PO-PSL-RP ustawę przyjął.

Więcej…
 
Straż Miejska bywa ważnym elementem tworzenia się patologii władzy Drukuj Email

SM bywa ważnym elementem tworzenia się patologii władzy, koterii układu nie do ruszenia, która może opanować całe miasta i ciągle wygrywać wybory.

 

 

Druga część wywiadu z Dariuszem Lorantym - nadkomisarzem w stanie spoczynku, uznanym mediatorem i biegłym sądowym.

Zachęcamy do lektury!

Więcej…
 
Stróż prawa – dylematy moralne? Drukuj Email

Dariusz Loranty - nadkomisarz w stanie spoczynku; pierwszy w historii stołecznej policji koordynator negocjacji i dowódca zespołu negocjatorów, współtwórca nowatorskiej koncepcji negocjacji policyjnych jako elementu taktyki zwalczania przestępstw z zakresu terroru kryminalnego, wymuszeń rozbójniczych i uprowadzeń. Jest wykładowcą szkół wyższych, m.in. kierownik autorskich Studiów Podyplomowych Negocjacji Kryzysowych i Policyjnych. Współautor m.in. "Słownika wiedzy o policji" pod redakcją prof. dra hab. Konstantego Wojtaszczyka. Publikował artykuły popularnonaukowe. Obecnie felietonista w "Focusie Śledczym". Biegły sądowy (pierwszy w polskim wymiarze sprawiedliwości) z zakresu negocjacji policyjnych i kryzysowych i przestępczości z zakresu terroru kryminalnego, mediator ds. karnych przy Sądzie Okręgowym dla m. Warszawy.

Kurier Pieniński: Czym kieruje się osoba wybierając zawód stróża prawa?

Dariusz Loranty: Wydaje mi się, że rozpoczynając pracę na stanowisku stróża prawa ma w głowie jakieś ideały, marzenia ... i nadzieje dla siebie. Na stabilną i szacowną pracę.

KP: Czy ten stan jest stały?

DL: Skądże znowu! Z czasem wszystko to powszednieje, zapomina się o ideałach, zostają motywy dnia codziennego. Pensja - i to aby była jak najlepsza - a jeszcze jedno: by na służbie było spokojnie, bezpiecznie. By do domu wrócić z jak najmniejszym stresem.

KP: Co zmienia się w człowieku, że zapomina o swoich celach?

DL: Jak śpiewał Perfekt „proza życia to przyjaźni kat”. Życie i czas weryfikuje ideały a trudy życia powodują, że bardzo szybko dostosowujemy się do otoczenia, do przełożonych, do ich oczekiwań. Zaczyna się dostrzegać, że świat nie jest taki kolorowy, a ludzie tylko czekają na błędy…

Więcej…
 
Jaka władza? Wywiad z Andrzejem Prochoniem - przewodniczącym Samoobrony Drukuj Email

Prezentujemy Państwu interesujący wywiad przeprowadzony z przewodniczącym partii Samoobrona - Andrzejem  Prochoniem  podczas wizyty w Nowym Sączu.

KP: Panie Przewodniczący, jaka jest wizja Polski w wydaniu Samoobrony?

 

AP: Polska równych szans to moja wizja naszej wspólnej ojczyzny, dlatego jestem w Nowym Sączu na tym wiecu (red. marsz w obronie mediów katolickich 22.04 br.), gdyż kolejne grupy tak ważne społecznie są wykluczane. Obecnie podejmuje się próbę likwidacji mediów katolickich. Opluwanie wiary naszych dziadów  to codzienność, w której przyszło nam żyć, gej i lesbijka mają swoje prawa -tych praw w naszej ojczyźnie pozbawieni są ludzie wychowani w tradycji chrześcijańskiej. Jest to celowy plan demoralizowania i niszczenia  polskiego narodu, niszczenia naszego kraju, o który z taką determinacją walczyli nasi ojcowie. Dlatego nie wyobrażam sobie być dziś gdzie indziej, jak nie tu - razem z Wami.

Więcej…
 
Jak ominąć pazury „drapieżników parabankowych”? Wywiad z posłem Wiesławem Janczykiem Drukuj Email

Poseł Wiesław Janczyk (PiS) został przewodniczącym Stałej Sejmowej podkomisji ds. Instytucji Finansowych, która daje opinie i inicjuje zmiany w sprawach dokumentów procedowanych w Sejmie RP w obszarze usług finansowych dostępnych na rynku bankowym, giełdowym i ubezpieczeniowym w Polsce.


Na początek zwołał Pan posiedzenie poświęcone instytucjom parabankowym.

Wiesław Janczyk: Skutkiem zaostrzenia zasad udzielania kredytów przez banki (wprowadzenie rekomendacji „T” przez nadzór finansowy) jest wypychanie niektórych osób poza sektor tradycyjnych usług bankowych. Konsekwencja tego rygoru to przechodzenie klientów do parabanków. Dzisiaj śmiało można już mówić o wykluczeniu finansowym kilku milionów mieszkańców w Polsce. Tymczasem bez dostępu do kredytu trudno sobie poradzić, odnieść sukces w gospodarce rynkowej, a często nawet nie sposób domknąć domowy budżet na koniec miesiąca, albo mówiąc wprost kupić lekarstwa.

Więcej…
 
Rada to jest “ciało dekoracyjne” Drukuj Email

Ludzie boją się kandydować przeciwko urzędującym wójtom, burmistrzom

Rozmowa z Anną Paluch - posłem na Sejm RP V i VI kadencji.

Kurier Pieniński: Pani poseł, chcielibyśmy poprosić o kilka słów komentarza w znanej już sprawie problemów Józefa Ciesielki.

Anna Paluch: Tak, interweniowałam w sprawie drogi, o którą walczył pan Ciesielka.

KP: A czy dotarły do pani informacje, że Józef  Ciesielka został skazany czterema wyrokami sądowymi za przekazanie informacji prasie?

AP: To jest dla mnie nowość.

KP: Burmistrz Grzegorz Niezgoda wystąpił przeciwko Józefowi Ciesielce z pozwem prywatnoskargowym za rzekome pomówienie w środkach masowego przekazu. Czy pani zdaniem jest to prawidłowa droga postępowania?

AP: Z oskarżenia prywatnego? Jak się burmistrz poczuł obrażony czy pomówiony jakimiś inwektywami to mógł tak zareagować. Ja akurat tej sprawy nie znam i nie wiem o co burmistrz oskarżył pana Ciesielkę. Natomiast chciałabym powiedzieć, że chyba rok temu była próba zwrócenia uwagi na art. 212 i ja jestem jednym z posłów, który podpisał się pod protestem żeby go usunąć.

Więcej…
 
W Polsce gorzej jak na Białorusi Drukuj Email

Karanie człowieka za ujawnienie nadużyć władzy nie mieści się w standardzie demokratycznego państwa.

 

Rozmowa z posłem Tomaszem Kaczmarkiem (w latach 2002 – 2011 funkcjonariusz  Centralnego Biura Antykorupcyjnego i policji).

 

Kurier Pieniński: Panie pośle,  media podnoszą systematycznie larum,  że na Białorusi łamane są prawa człowieka, że skazuje się dziennikarzy w szemranych procesach. Jak Pan ocenia polską demokrację,  jak realizowane są w Polsce prawa zapisane konstytucyjnie i jak to jest w naszym kraju z prawem do informacji?

Tomasz Kaczmarek: Nie mam wątpliwości, iż mamy do czynienia ze stopniowym ograniczaniem sfery wolności – w tym wolności słowa. O tym mówią już także naukowcy, choćby pani profesor Staniszkis, która jest zdania, że rząd Tuska putinizuje Polskę. W pełni się z tą opinią zgadzam. Proszę zwrócić uwagę, że w mediach publicznych pracują dziś niemal wyłącznie dziennikarze przychylni Platformie lub lewicy. Z TVP czy z Polskiego Radia zostali usunięci wszyscy ci, którzy mieli odwagę patrzeć rządowi na ręce, nie bali się ujawniać nadużyć władzy. A to ich obecność, a nie dziennikarskich lizusów, gwarantuje zachowanie demokracji. Społeczeństwo obywatelskie potrzebuje mediów, które rzetelnie informują i nie boją się władzy. Podlizujące się władzy media są bezużyteczne, a wręcz szkodliwe, bo oszukują ludzi.

Więcej…
 
Palikot - STOP urzędniczej samowoli! Drukuj Email

Niezgoda doprowadzi do przebudowania sceny politycznej w Pieninach

 

Kurier Pieniński: Panie pośle, niewiele głosów brakowało, aby zdobyć mandat na terenie Pienin i Podhala.

Janusz Palikot: Tak, mamy tam struktury bardzo dynamiczne. Kika osób działa bardzo prężnie i jest zaangażowanych.

KP: Ale jest to w sumie fenomen, bo jeżeli liderzy Platformy twierdzą, że jest to bastion katolicyzmu, poszanowania tradycji i każdy mandat zdobyty na tym terenie  jest wielkim dla nich sukcesem, a Ruch Palikota zdobywa trzecie miejsce, to zadziwia taka sytuacja, czym to można wytłumaczyć?

Więcej…
 
O sztuce iluzji w polityce Drukuj Email

Co łączy Palikota z ziobrzystami i o. Rydzykiem? Wywiad z posłem Andrzejem Czerwińskim

Wieści prosto z gór: Nie tak dawno na sądeckim rynku mieliśmy okazję obserwować zabiegi marketingowe sto­sowane przez ziobrzystów. Czy zatem polityka to sztuka iluzji? Czy mieliśmy do czynienia z „małym oszustwem” w przekazie medialnym dla społeczeństwa?

 

 

 

 

Więcej…
 
Wywiad z posłem Andrzejem Czerwińskim Drukuj Email

O koniecznych reformach w kraju oraz skutecznym wykorzystaniu  środków unijnych z posłem Andrzejem Czerwińskim rozmawia „Kurier Pieniński”.

Kurier Pieniński: Pełni pan obowiązki poselskie już trzecią kadencję. Dlaczego warto na pana zagłosować w kolejnych wyborach?

A. Cz: Warto na mnie zagłosować, ponieważ posiadam wiedzę o konkretnych potrzebach naszego regionu i doświadczenie w realizacji inwestycji dynamizujących jego rozwój. Jestem liderem mocnej i energicznej drużyny, która skutecznie potrafi zrealizować następny etap budowania Polski. Popierając moją kandydaturę głosują Państwo na osobę odpowiedzialną i kompetentną, która stawia przed sobą jasne cele i zadania do realizacji oraz której bliskie są wartości chrześcijańskie, dialog społeczny i solidarność międzypokoleniowa.

Więcej…
 
Polacy zasługują na więcej Drukuj Email

POLACY – NIEZALEŻNIE OD MIEJSCA ZAMIESZKANIA – MUSZĄ MIEĆ TAKIE SAME
SZANSE NA GODNE ŻYCIE

Poseł Prawa i Sprawiedliwości – Arkadiusz Mularczyk wystąpił 20.09 br. w roli organizatora sądeckiego spotkania ze znanym, wyrazistym publicystą i felietonistą – prof. Jerzym Robertem Nowakiem. Przebiegło ono pod hasłem „W obronie Polski i polskości”. Dziś, jako rozmówca „Kuriera Pienińskiego”, poseł Mularczyk sam porusza temat wartości i priorytetów, tych wyznawanych przez niego i tych, które reprezentuje jako kandydat do Sejmu RP z ramienia PiS.

 

Więcej…
 
WYGLĄD a OSOBOWOŚĆ Drukuj Email

Nie tylko słowem i gestem zdradzamy prawdę o sobie. Odkrywamy swoje wnętrze podświadomie, np. poprzez strój. Wyrażamy tak naszą osobowość, a nawet wewnętrzne problemy i przeżycia. Ubiór, jego kolor, forma, to nie przypadek. Te wszystkie elementy wskazują jak się czujemy i jakie mieliśmy doświadczenia. Przez pryzmat ubioru można zatem lepiej poznać i zrozumieć człowieka. Dowiedzieć się jakie ma kompleksy, potrzeby oraz dążenia. Tylko osoby wyszkolone potrafią w pełni umiejętnie deszyfrować ów przekaz – przydatny zarówno w biznesie, jak i codziennym życiu.  Ekspert z dziedziny Nieinwazyjnej Analizy Osobowości – Robert Żołędziowski, który poprowadzi szkolenia w Pieninach, wyjaśnia pokrótce czym jest NAO.

 

Więcej…
 
Nie oddamy elektrowni i Jeziora Czorsztyńskiego Czechom Drukuj Email

ZWE Nidzica S.A. ,zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Finansów, ma zostać sprywatyzowany do końca tego roku.  Dziś już wiemy, że wyłączności negocjacji do 21 października udzielono Czeskiej spółce Energo-Pro a.s.
Czy kolejna Polska firma z sektora energetycznego trafi w obce ręce?

 

Rozmowa z kandydatem do Senatu RP  z ramienia Prawa i Sprawiedliwości -  senatorem Tadeuszem Skorupą.


Kurier Pieniński: W dniu dzisiejszym razem z  posłem  Arkadiuszem  Mularczykiem złożyliście panowie zapytanie poselskie do premiera, w którym pytacie o słuszność prywatyzacji i czy rząd konsultował swoją decyzję z samorządami i ludnością Podhala.

Tadeusz Skorupa: Uważamy, iż polityka prywatyzacyjna rządu, jest polityką łatania dziur w budżecie. Sprzedajemy kury znoszące złote jaja. Kurę można sprzedać tylko raz! Rząd sprzedaje kolejne spółki, by łatać budżet na bieżące potrzeby i wydatki.

Więcej…
 
Wojna na Podhalu Drukuj Email

Sprzedaż ZEW Jeziora Czorsztyńskiego Czechom budzi poczucie niezadowolenia ze strony mieszkańców i rozgoryczenie w stosunku do władz w Warszawie. Rozmowa z Wójtem Gminy Czorsztyn - Taduszem Wachem.

 

Kurier Pieniński: Czy udzielenie wyłączności na negocjacje czeskiej spółce Energo-Pro budzi niepokój Gminy?

Tadeusz Wach: Oczywiście, że budzi moje obawy. Myślę, że nie tylko moje, ale również kolegów wójtów z gmin ościennych.

Więcej…
 
Państwo musi być partnerem – nie wrogiem Drukuj Email

Wywiad  z Barbarą Bartuś - kandydatką do Sejmu RP


Paweł Znyk: Sytuacja w polskim sądownictwie jest trudna. Nagminnie wpływają skargi, w których zwykli obywatele narzekają nie tyle na opieszałość wymiaru sprawiedliwości, co na panujący „układ”, który zakłada równych i równiejszych względem prawa. Jak Pani sko­mentuje takie zarzuty?

Barbara Bartuś: To temat trudny dla mnie jako posłanki Sejmu RP. Posłom nie wolno ingerować w niezawisłość sądów, którą to cechę wysoko sobie ceni każdy z trzech szczebli władzy (ustawodawczy, wykonawczy, sądowni­czy).

Więcej…